Instalacja centralnego odkurzania

 

 
System centralnego odkurzania jest doskonałą alternatywą dla klasycznych odkurzaczy. Odkurzacze centralne są wygodniejsze w użytkowaniu, a ponadto pozwalają na dokładniejsze czyszczenie powierzchni. Ze względu na specjalny system filtrów i usuwanie zanieczyszczonego powietrza poza dom są także świetnym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Warto pomyśleć nad odkurzaczem centralnym zwłaszcza w przypadku piętrowych, dużych domów. Instalacja centralnego odkurzania jest jednak dość złożonym procesem i warto zapoznać się z podstawowymi informacjami przed rozpoczęciem działania.
 
 
Montaż centralnego odkurzania najlepiej zaplanować na etapie budowy domu, co ułatwi instalację. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten system, możesz zamontować go również podczas remontu. Ponieważ instalację można podzielić na kilka etapów, koszt może zostać rozłożony w czasie, co ma niebagatelne znaczenie, szczególnie w przypadku dużego i złożonego systemu. Na początek następuje montaż rur PCV w ścianach. W zależności od wybranego wariantu mogą posiadać różną grubość, co przekłada się z kolei na wyższy poziom wyciszenia podczas korzystania. Są one zakończone gniazdami ssącymi, do których podłącza się specjalny wąż do odkurzania. Wąż ssący może być także umieszczony w specjalnej instalacji umożliwiającej schowanie go w ścianie - nie jest to jednak konieczność. Na tym etapie dobrze jest zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych gniazd. Nie ma sensu instalować ich zbyt blisko siebie, z kolei jednak zbytnie oddalenie pomiędzy gniazdami może sprawić, że nie uda się dotrzeć przy odkurzaniu do wszystkich zakamarków. W przypadku problemów pomóc może wymiana węża na dłuższy model.

Choć tradycyjnie gniazda dostępne są w kolorze białym, to jednak ze względów estetycznych warto zdecydować się na kolorystykę dopasowaną do wyposażenia wnętrza. Kolejny etap to zakup jednostki centralnej; jest to "serce" systemu, które montuje się w jednym z pomieszczeń - zwykle w piwnicy. Im większy metraż domu, tym większa powinna być moc silnika. Podczas zakupów należy uwzględnić także kosz węża ssącego oraz dodatkowych akcesoriów do sprzątania. Ważnym elementem jest specjalny separator popiołu i gruzu - bez niego niemożliwe będzie oczyszczanie kominka ze względu na ryzyko uszkodzenia.

Przy zakupie odkurzacza centralnego należy również wybrać system jego obsługi; w zależności od preferencji może być on sterowany pilotem lub automatycznie. Przy instalacji warto skonsultować ze specjalistą ułożenie rur, ponieważ w zależności od ich rozmieszczenia może występować ryzyko ich zapchania. Załamania i zakręty mogą spowodować wystąpienie zatoru; w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie sprężyny hydraulicznej, lecz w przypadku poważniejszej awarii jedynym rozwiązaniem będzie kucie ścian. Dlatego ważne jest dopilnowanie zarówno procesu instalacji, jak i regularnego czyszczenia systemu. Co kilka miesięcy przez gniazda ssące należy przepuścić specjalne gumowe kulki, które usuwają złogi kurzu i brudu. Odpowiednia instalacja oraz eksploatacja sprawiają, że odkurzacz centralny posłuży nam przez wiele lat.
 

Wyłączny importer

 

 
 
 
 

Producent

 

 
 


Nowoczesnego systemu
gniazda ssącego ATOMIC


Wysokiej klasy Separatorów do popiołu z kominka
COBRA INOX oraz DRAGON PROFI


Rozpalacza do grilla
ze stali INOX