Odkurzacze i filtry, czyli najlepsze rozwiązania dla alergika

 


 
 
 

1. Dlaczego warto zainwestować w odkurzacz dla alergika

Kichanie, zatkany i cieknący nos oraz zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu, to typowe objawy alergii na kurz. Najczęściej uczulającym składnikiem domowego kurzu są rozmnażające się roztocza, ale nie tylko. W sezonie kwitnienia roślin, czyli praktycznie przez większość roku, podczas wietrzenia mieszkania przez okna wpadają niesione wiatrem pyłki, które osiadają na podłodze, meblach i domowych sprzętach. Innym uczulającym składnikiem kurzu jest trudna do usunięcia sierść i zawarte w niej alergeny pochodzenia zwierzęcego. Innym, silnym alergenem są grzyby pleśniowe rozwijające się w wilgotnych miejscach, takich jak łazienka, kuchnia czy poddasze. Ich źródłem są często również dywany i wykładziny podłogowe. Grzyby mogą przyczyniać się do zapalenia górnych dróg oddechowych lub skóry. Przyczyną alergii na grzyby są tzw. spory powstające w procesie rozmnażania. Grzybnia emituje ogromne ilości spor, które wraz z powietrzem przedostają się do układu oddechowego. Pleśnie wewnątrzdomowe przejawiają największą aktywność jesienią i zimą, ale mogą uczulać przez cały rok.

Specjalny odkurzacz dla alergika – dodatkowe filtryU osób cierpiących z powodu alergii wziewnych odkurzanie mieszkania powoduje często nasilenie nieprzyjemnych objawów. Dzieje się tak z powodu niedostatecznego oczyszczenia powietrza, które po przejściu przez tradycyjny odkurzacz krąży w sprzątanych pomieszczeniach i nadal zawiera sporą ilość alergenów. Aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń przepuszczanych przez odkurzacz, stosuje się dodatkowe filtry, które są coraz bardziej skuteczne i zatrzymują większość pyłów. Jednak zwykłe filtry nie gwarantują stuprocentowej skuteczności i bardziej wrażliwi domownicy wciąż mogą odczuwać spory dyskomfort. Bywa, że jedynym rozwiązaniem jest odkurzanie mieszkania podczas ich nieobecności.
odkurzacz dla alergika
 

2. Skuteczne filtry HEPA

Sprawdzonym i skutecznym sposobem na uniknięcie alergii jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, które oferują producenci odkurzaczy. Jednym z nich jest odkurzacz z filtrem HEPA – High Efficiency Particulate Air Filter, czyli wysokowydajny filtr cząstek stałych. Filtr HEPA składa się z warstw włóknistego materiału wykonanego z kompozytu poliestrowo-szklanego, czyli tak zwanej wełny szklanej. Stopień filtracji uzależniony jest od średnicy i gęstości włókien – im gęstsza struktura materiału, tym więcej zatrzymuje zanieczyszczeń.

Wyjątkowo skuteczne odkurzacze dla alergików – filtry HEPAFiltry typu HEPA są wyjątkowo skuteczne. Najlepsze z nich są w stanie zatrzymać maleńkie cząsteczki zanieczyszczeń rzędu 0,1 do 0,3 mikrona ze skutecznością ponad 99%, w tym roztocza i ich odchody, pyłki roślin, sierść i inne alergeny zwierzęce, zarodki oraz komórki grzybów i pierwotniaków, pleśń, a nawet wirusy.

W filtry HEPA standardowo wyposażone są odkurzacze cyklonowe, jak również niektóre modele tradycyjnych odkurzaczy workowych. Poniewaz filtry HEPA występują w kilku wariantach, przed zakupem warto sprawdzić jakiej klasy filtr HEPA zastosowano w wybranym modelu. Najskuteczniejsze filtry tego typu, o najwyższej klasie oznaczonej jako ULPA U17, są bardzo drogie i stosuje się je zazwyczaj w przemyśle i miejscach, które muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymogi w zakresie jakości powietrza. Do domowego użytku w zupełności wystarczy filtr o oznaczeniu HEPA H13, którego skuteczność utrzymuje się na poziomie 99,95%, a jego przeciętna cena wynosi około kilkudziesięciu złotych. Jako jednorazowy wydatek może wydawać się dość wysoka, jednak dobrej klasy filtry wystarczają na bardzo długo – mogą służyć nawet do 3 lat z niezmienną skutecznością.
Filtr włosow Disan/Venton duży

3. Wymiana i czyszczenie filtra

Konieczność wymiany filtra zależy od stopnia jego zużycia, a także rodzaju zatrzymywanych zanieczyszczeń. Filtr HEPA zatrzymuje, a co za tym idzie kumuluje cząsteczki wyłapane z powietrza. Jeśli na filtrze osiada duża ilość zanieczyszczeń organicznych pochodzących z sierści zwierząt domowych, zatrzymane drobnoustroje mogą się w nim namnażać, skracając tym samym jego żywotność. Najłatwiej rozpoznamy to podczas sprzątania po charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu powietrza wypuszczanego z nagrzanego odkurzacza. W takim wypadku filtr można oczyścić lub nawet umyć, jeśli jest przeznaczony do wielorazowego użytku.

Odkurzacze dla alergika – kiedy trzeba wymienić filtr?Inną oznaką zużycia filtra jest spadek wydajności odkurzacza, a także zwiększone nagrzewanie silnika spowodowane przez nagromadzenie zbyt dużych ilości zanieczyszczeń i w efekcie zapchanie filtra. To moment, w którym należy filtr niezwłocznie oczyścić lub wymienić, ponieważ silnik, który potrzebuje więcej energii do przepchnięcia powietrza przez coraz bardziej szczelny materiał może się przegrzać i ulec uszkodzeniu.

Nagromadzenie zanieczyszczeń na filtrze nie powoduje spadku jego skuteczności. Nawet w takim przypadku nie przepuszcza większej ilości cząsteczek. Wręcz przeciwnie, ich kolejne warstwy sprawiają, że staje się bardziej szczelny. Jednak w takiej sytuacji należy go oczyścić lub wymienić, gdyż większa szczelność obciąża niepotrzebnie silnik odkurzacza.

4. Odkurzacze centralne

Odkurzacze centralne to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla alergików. Nowoczesna konstrukcja i zastosowane technologie gwarantują odfiltrowanie i usunięcie całego zassanego powietrza poza budynek. Odkurzanie pomieszczeń odbywa się za pomocą długiego, szczelnego węża podłączonego bezpośrednio do gniazd ssących, umieszczonych w ścianach. Trafiające do nich powietrze wraz z kurzem i wszystkimi alergenami wędruje ukrytym w ścianach systemem kanałów wprost do jednostki centralnej znajdującej się najczęściej w piwnicy. Zassane powietrze jest filtrowane z zanieczyszczeń i alergenów, a następnie wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Umiejscowienie jednostki centralnej zawierającej filtr oraz zbiornik na zanieczyszczenia w pomieszczeniu, które na co dzień nie jest użytkowane przez domowników, czyli w garażu lub kotłowni, chroni wrażliwe osoby przed kontaktem nawet ze śladowymi ilościami alergenów, jakie mogą przedostać się przez filtr. Wydmuchiwanie powietrza na zewnątrz budynku rozwiązuje również problem z wirującymi pyłkami, które przy korzystaniu ze zwykłego odkurzacza przedostają się wraz z powietrzem do układu oddechowego i oczu.

Centralny odkurzacz dla alergików – na co zwrócić uwagę?Wybierając model odkurzacza centralnego z myślą o alergiku, najlepiej zainwestować w jednostkę centralną większej mocy, która daje pewność, że cały kurz razem z roztoczami zostanie dokładnie usunięty z pomieszczeń mieszkalnych. Warto też wybrać jednostkę centralną z panelem informującym o stopniu zapełnienia zbiornika na kurz, dzięki czemu można go opróżnić w odpowiednim momencie.

Kolejnym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest system chowanego węża. System umożliwia przechowywanie węża ssącego wewnątrz instalacji PVC, czyli ukrytego w ścianach i podłogach rurociągu odprowadzającego powietrze. Dzięki temu eliminujemy konieczność przenoszenia węża ssącego, na którym mogą znajdować się drobinki kurzu i alergeny przyczepione do powierzchni pod wpływem działania ładunków elektrostatycznych. Podczas chowania węża do wnętrza instalacji wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na jego powierzchni są zasysane pod wpływem podciśnienia przez silnik jednostki centralnej, dzięki czemu wąż zostaje oczyszczony.
odkurzacz evo

5. Turboszczotka dla uczulonych na sierść

W przypadku alergii na sierść zwierząt dobra turboszczotka to niezbędny dodatek do każdego rodzaju odkurzacza. Bez tej specjalnej końcówki nie da się skutecznie usunąć z wykładzin i dywanów zwierzęcej sierści, która najczęściej wchodzi w strukturę materiału bardzo głęboko. Turboszczotka radzi sobie również doskonale z włosami, pierzem i innego typu zanieczyszczeniami pochodzenia organicznego, które trudno usunąć standardową końcówką czyszczącą.
Turboszczotka/dywan (Disan WH)

6. Automatyczna szufelka Kitvac

Odkurzacz centralny oferuje również możliwość zainstalowania dodatkowo bardzo praktycznej automatycznej szufelki Kitvac, montowanej przy powierzchni podłogi - w cokole szafki kuchennej czy w ścianie w korytarzu przy wejściu do domu. Takie rozwiązanie ułatwia efektywne usunięcie zanieczyszczeń, takich jak naniesiony piach i liście w wiatrołapie lub rozsypana mąka i okruchy chleba w kuchni. Drobne zanieczyszczenia usuwa się najczęściej przy pomocy zwykłej zmiotki z szufelką, które wzbijają drobinki kurzu i wprawiają w ruch powietrze z alergenami. Ten problem rozwiązuje podłączona do odkurzacza centralnego automatyczna szufelka Kitvac, która z duża siłą zasysa do rurociągu wszystkie śmieci razem z zanieczyszczonym powietrzem. Aby uruchomić automatyczną szufelkę Kitvac, wystarczy nacisnąć stopą wlotową dźwignię lub wystający włącznik.
szufelka srebrna

7. Szczelność odkurzacza

Sprawdzając odkurzacze dla alergika, należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowane filtry, technologię separacji alergenów, szczelność połączeń rurek, węży ssących i czyszczących końcówek oraz samego urządzenia. Na nic zdadzą się najnowocześniejsze filtry, jeśli przez niewielkie nieszczelności kurz i szkodliwe alergeny z powrotem będą przedostawać się do pomieszczenia.

Centralne odkurzacze dla alergika – instalacja zapięta na ostatni guzikW przypadku instalacji odkurzacza centralnego należy również sprawdzić i uszczelnić wszystkie łączenia, zwłaszcza ściennych gniazd ssących już na etapie montażu systemu kanałów odprowadzających powietrze i kurz. Ponadto warto sprawdzić szczelność połączenia węża z gniazdem ssącym oraz czyszczącymi końcówkami. Szczelność całego systemu odkurzacza centralnego podnosi wydajność i ogranicza dźwięki transportowanego powietrza.

Odkurzacz dla alergika – idealne rozwiązanieZastosowane technologie i szereg udogodnień sprawiają, że odkurzacz centralny, to bezpieczne i wydajne rozwiązanie dla każdego alergika. Bezproblemowa obsługa gwarantuje komfort użytkowania i zachowanie idealnej czystości w całym domu. Warto pamiętać, że pierwszy etap, czyli instalacja całego systemu jest kluczowa dla sprawnego działania odkurzacza. Wymaga fachowej wiedzy, ponieważ łatwo o błąd, który wpłynie na funkcjonowanie urządzenia. Warto oddać instalację w fachowe ręce.

Odkurzacze dla alergików – i nie tylko dla nich!Odkurzacze dla alergika to oczywiście świetne rozwiązanie nie tylko dla osób borykających się z uczuleniami bądź nadwrażliwością na pyłki drzew i traw, pleśnie czy też roztocza kurzu domowego. Centralne odkurzacze dla alergików to kompleksowe, higieniczne narzędzie, które docenią również pozostali ludzie dbający o swoje samopoczucie i dobrostan fizyczny. Ich zakup z pewnością można traktować jako inwestycję w zdrowie – zarówno własne, jak i pozostałych domowników oraz innych bliskich osób.

Odkurzacz dla alergika – postaw na dobrą markęWybierając odkurzacz dla alergików, dobrze zaopatrzyć się w sprzęt wysokiej jakości – tylko taki będzie mógł nam służyć przez lata w bezawaryjny sposób. Warto mieć na uwadze, że firma COMFORT SYSTEM jest wyłącznym importerem do Polski odkurzaczy centralnych oraz systemów centralnego odkurzania takich renomowanych marek, jak Venton, Disan , Enke czy Ergox. Odkurzacze dla alergika oraz szereg innych produktów pozwalających utrzymać czystość w domu oraz przestrzeniach komercyjnych mogą Państwo nabyć w naszym sklepie w bardzo atrakcyjnych cenach oraz w oparciu o profesjonalne doradztwo.
 
 

Wyłączny importer

 

 
 
 
 

Producent

 

 
 


Nowoczesnego systemu
gniazda ssącego ATOMIC


Wysokiej klasy Separatorów do popiołu z kominka
COBRA INOX oraz DRAGON PROFI


Rozpalacza do grilla
ze stali INOX