System centralnego odkurzania – projekt i instalacja

 


 
Ciągłe wyjmowanie i chowanie, a zwłaszcza dźwiganie po schodach nawet najlepszego odkurzacza może zniechęcić do sprzątania. Dlatego coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, apartamentów, a nawet większych mieszkań decyduje się na instalację systemu centralnego odkurzania. Instalacja centralnego odkurzania nie tylko znacznie ułatwia sprzątanie domu, ale również podnosi jego wartość rynkową, dlatego jest to inwestycja, która przy sprzedaży nieruchomości może się nie tylko całkowicie zwrócić, ale i zachęcić potencjalnych kupców.

System centralnego odkurzania krok po kroku

 
 

1. Decyzja i planowanie

Decyzję o zakupie i montażu centralnego odkurzacza należy podjąć już na etapie budowy domu, aby razem z układaniem instalacji poprowadzić także przewody systemu centralnego odkurzania, które ukrywa się w ścianach i podłogach. Nawet jeśli budowa pochłonie większość zasobów finansowych i zabraknie wystarczającej ilości środków na zakup wszystkich elementów systemu centralnego odkurzania, można podzielić inwestycję na raty i zdecydować się na zakup pozostałych części elementów systemu po ułożeniu instalacji PVC i zakończeniu budowy. Inwestycja w położenie instalacji jest niewielka i warto ją przeprowadzić przed wykończeniem domu, nawet jeśli przez jakiś czas miałaby być nieużywana. Dzięki temu unikniemy dyskomfortu i kosztów związanych z kuciem podłóg i ścian.

Zakup i montaż jednostki centralnej można zaplanować w późniejszym terminie, czyli po zakończeniu budowy domu i ponownym zgromadzeniu potrzebnych środków.
 

2. Dobry projekt, czyli wygoda i funkcjonalność

 

Rozmieszczenie gniazd ssących

Przed ułożeniem instalacji warto sporządzić projekt uwzględniający najlepsze możliwe rozmieszczenie gniazd ssących w sposób umożliwiający odkurzenie odpowiednio dużej powierzchni podłogi bez konieczności używania zbyt długiego węża ssącego. Co prawda obecnie produkowane węże są bardzo lekkie, jednak przenoszenie 15-metrowego zwoju może stanowić spore wyzwanie. Z drugiej strony, zbyt duża liczba gniazd podnosi koszty instalacji i staje się zbyt widoczna, co może wpłynąć negatywnie na estetykę pomieszczenia.

Instalacja centralnego odkurzania – gniazda ssące w domu jednorodzinnym

Gniazdo Dynamic srebrne
W domu o niedużej powierzchni najczęściej montuje się dwa gniazda na parterze, jedno na górnej kondygnacji i ewentualnie jedno dodatkowe w garażu. W kuchni i wiatrołapie warto zainstalować również gniazda specjalne, czyli automatyczną szufelkę Kitvac, która umożliwia szybkie i wygodne sprzątnięcie piasku lub okruchów z podłogi bez potrzeby wyjmowania węża z odpowiednią końcówką. Wystarczy za pomocą zmiotki zgarnąć zanieczyszczenia w kierunku automatycznej szufelki i uruchomić ją przez naciśnięcie stopą.

Planując rozmieszczenie gniazd, warto również wziąć pod uwagę ewentualną instalację dodatkowych punktów umożliwiających odkurzenie balkonu, tarasu lub schodów zewnętrznych.
 
 

System chowanego węża ssącego Retraflex

Przy planowaniu gniazd ssących warto wziąć pod uwagę montaż systemu chowanego węża ssącego Retraflex. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie ma potrzeby przenoszenia długiego węża ssącego od gniazda do gniazda, a także przechowywania jego zwojów w szafie, garderobie czy schowku. Aby rozpocząć sprzątanie wystarczy otworzyć gniazdo, wysunąć wąż i zablokować na potrzebnej długości. Po skończonej pracy wąż samoczynnie chowa się do instalacji, wykorzystując podciśnienie wytwarzane przez jednostkę centralną, a zamknięcie gniazda wyłącza również odkurzacz. Aby przystąpić do odkurzania kolejnych powierzchni, wystarczy przejść do następnego gniazda i powtórzyć całą operację. Dodatkową zaletą systemu chowanego węża Retraflex jest jego samooczyszczanie. Podczas zasysania węża do instalacji podciśnienie zasysa kurz z pokrowca węża, dzięki czemu pozostaje czysty.

Instalacje centralnego odkurzania a montaż węża chowanego RetraflexSystem węża chowanego wymaga nieco więcej miejsca na montaż, dlatego powinno się go zaplanować na etapie projektu instalacji PVC. Należy zaprojektować instalację z jak najmniejszą liczbą załamań, wykorzystując specjalne łuki o bardzo dużym promieniu, tak aby po zakończeniu sprzątania wąż bez większych oporów mógł zostać zassany do instalacji, w której jest przechowywany. Planując ilość i rozmieszczenie gniazd, warto wziąć pod uwagę, że jedno gniazdo ssące z wężem 18-metrowym pozwala na posprzątanie co najmniej 250 m² powierzchni.
 
 

Miejsce na jednostkę centralną

Jednostka centralna to odpowiednik korpusu przenośnego odkurzacza, czyli serce systemu centralnego odkurzania. Jej zadaniem jest wytworzenie podciśnienia w instalacji oraz przefiltrowanie zanieczyszczeń, a następnie wydmuchanie oczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku. Silniki jednostek centralnych są dość duże i bardzo wydajne, ponieważ mają dużo lepsze parametry i chłodzenie niż silniki odkurzaczy tradycyjnych.

System centralnego odkurzania – wymagania techniczneJednostkę centralną, która jest sercem całego systemu warto zamontować jak najdalej od pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy ze względu na słyszalną pracę silnika. Najczęściej umieszcza się ją w piwnicy, garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym, gdzie głośniejsze dźwięki nie zakłócają ciszy wewnątrz domu.
Odkurzacz EVO 550
Jednostkę centralną montuje się najczęściej na ścianie, uwzględniając odpowiednią wysokość i swobodny dostęp na czas czyszczenia lub wymiany filtrów. Niezależnie od tego, jakie miejsce przeznacza się na jednostkę centralną, należy pamiętać, aby było suche i niezbyt odległe od miejsca wyrzutu powietrza poza budynek.
 
 

Wyrzutnia wydmuchu

Wyrzutnia wydmuchu powinna znajdować się jak najbliżej jednostki centralnej, w odległości nie większej niż 6 metrów. Aby wydmuchiwane powietrze nie hałasowało, uderzając zbyt gwałtownie o ziemię, najlepiej zamontować wyrzutnię na wysokości co najmniej 20-40 centymetrów nad poziomem terenu.
Jeśli projekt wymusza inne umiejscowienie wydmuchu, najbezpieczniej połączyć wyrzutnię z jednostką centralną rurą o odpowiednio większej średnicy. Aby zmniejszyć hałas do minimum, można zamontować dodatkowo specjalny tłumik wydechu.
 
 

Prawidłowa instalacja rurociągu

Planując przebieg rurociągu, należy unikać dłuższych odcinków, w których zanieczyszczenia będą transportowane w górę, a także ostrych zmian kierunku prowadzenia rur. Każda zmiana kierunku kanałów powietrza powoduje dodatkowy opór przepływu, co zmniejsza siłę ssania i wydajność całego systemu. Zmiany kierunku powinny być łagodne. Do łączenia krzywizn rurociągu nie wolno wykorzystywać krótkich kolan podejściowych przeznaczonych wyłącznie do podłączenia gniazd ssących. Do koniecznej zmiany kierunku najlepiej stosować łuki o kącie 90 stopni oraz przeznaczone do tego kolana o kącie 30 i 45 stopni. Przy łączeniu poszczególnych odgałęzień należy zwrócić uwagę na położenie trójników. Muszą być ułożone zgodnie z kierunkiem zasysania. Przy instalacji gniazd ssących i szufelek automatycznych warto przy każdym zamontować trójnik o kącie 90 stopni, który zatrzyma większe elementy wciągnięte przypadkiem podczas odkurzania.

Aby uniknąć niespodzianek i niepotrzebnej straty materiału, do cięcia rur należy używać specjalnego obcinaka do rur PCV, który zapewnia szybkie i dokładne cięcie pod kątem prostym. Dzięki użyciu dobrego i ostrego narzędzia w miejscu cięcia nie powstają zadziory, które utrudniają trwałe sklejenie elementów gwarantujących szczelność instalacji.
Obcinak do rur 50/51mm

Systemy centralnego odkurzania – dalsze wymogi techniczne

Wszystkie zamontowane gniazda ssące oraz szufelki automatyczne muszą być połączone z jednostką centralną przewodem sterującym o napięciu 12-24 V. Przewód należy poprowadzić od gniazda do gniazda, podłączając każde gniazdo równolegle. Przewody najlepiej przymocować do rur ssących za pomocą praktycznych i skutecznych opasek zaciskowych.
Opaska przew. el (50mm)/1szt.
Montując system centralnego odkurzania na etapie budowy domu, poziome odcinki rurociągu najlepiej umieścić w podłogach pod wylewką, a jeśli dom posiada podpiwniczenie, można ulokować je pod stropem piwnicy. Natomiast pionowe rury najlepiej ukryć w ścianach lub osłonić ekranami z płyt gipsowo-kartonowych. Elementy instalacji PVC montowanej w wykończonych domach można ukryć w kanałach wentylacyjnych, pionach, a także zabudowach pod schodami, szafach wnękowych i innych zabudowanych przestrzeniach.

Instalacja centralnego odkurzania – dokładność i precyzja mają znaczenieDo instalacji centralnego odkurzacza należy stosować wyłącznie oryginalne elementy przeznaczone do wybranego systemu i postępować zgodnie z załączoną instrukcją. Podczas montażu należy uważać, aby nie powstały żadne, nawet najdrobniejsze nieszczelności, które mogą być przyczyną nie tylko głośniejszej pracy, ale również osłabienia siły ssania, a w efekcie wydajności całego systemu. Nie warto oszczędzać na jakości połączeń instalacji, ponieważ każda poprawka łączy się z kuciem ścian lub podłóg.

Własny projekt i samodzielna instalacja centralnego odkurzania nie zawsze kończy się powodzeniem. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej projekt całej instalacji jak i jego wykonanie zlecić sprawdzonej, wyspecjalizowanej firmie. Dzięki doświadczeniu pracowników, którzy uwzględnią funkcjonalność instalacji oraz indywidualne potrzeby klienta i na pewno powstanie optymalny system, właściwie dostosowany do budynku i indywidualnych preferencji jego przyszłych mieszkańców. Dobrze zaprojektowany i starannie wykonany system centralnego odkurzania, działa praktycznie bezawaryjnie i daje użytkownikom wysoki komfort sprzątania przez długie lata.

3. Odkurzanie centralne – kilka cennych wskazówek

Chociaż z instalacją systemu centralnego odkurzania poradzi sobie większość instalatorów sanitarnych, radzimy skorzystać z usług autoryzowanego montażysty. Dzięki temu zyskamy gwarancję producenta systemu oraz pewność, że wszystko zostało zainstalowane zgodnie z instrukcją. Przed pierwszym uruchomieniem systemu warto przeprowadzić test, który upewni nas o szczelności całej instalacji.

Instalacje centralnego odkurzania – jak usunąć drobne awarie?W przypadku niedrożności instalacji można spróbować przywrócić jej funkcjonalność, używając drugiego odkurzacza podłączonego do gniazda. Inny sposób polega na użyciu spirali do udrażniania rur kanalizacyjnych. Jeśli oba sposoby zawiodą, najlepiej skorzystać z usług autoryzowanego serwisanta, który ustali przyczynę nieszczelności lub zapchania instalacji i zastosuje odpowiednią metodę naprawczą.

Instalacje centralnego odkurzania – fachowo i profesjonalnieInstalacja centralnego odkurzania może znaleźć zastosowanie np. w myjniach samochodowych, ale przede wszystkim w domach jednorodzinnych i w wielu inwestycjach komercyjnych, w tym w hotelach , apartamentowcach i biurowcach Pomimo iż oferujemy Państwu instalacje centralnego odkurzania renomowanych producentów (takich, jak Disan, Venton, Enke czy Ergox), są one dostępne w atrakcyjnych, często promocyjnych cenach. Proponujemy Państwu również fachowe doradztwo i pomoc w doborze produktów, również za pośrednictwem e-maila oraz telefonu.

System centralnego odkurzania – i znacznie więcejJednak systemy centralnego odkurzania, ich poszczególne elementy oraz materiały eksploatacyjne do nich to nie jedyne produkty, jakie można znaleźć na naszych wirtualnych półkach. Inne wysokiej klasy artykuły, w jakie można się u nas zaopatrzyć to np. rozmaite akcesoria do sprzątania, jak węże ssące, separatory oraz ssawki, w tym owalne, szczelinowe oraz takie przeznaczone do tapicerki. Inne grupy produktów dostępnych w sklepie COMFORT SYSTEM to np. gniazda i dodatkowe punkty ssące, szufelki automatyczne Kitvac oraz system węża chowanego Retraflex.
 
 

Wyłączny importer

 

 
 
 
 

Producent

 

 
 


Nowoczesnego systemu
gniazda ssącego ATOMIC


Wysokiej klasy Separatorów do popiołu z kominka
COBRA INOX oraz DRAGON PROFI


Rozpalacza do grilla
ze stali INOX