Instalacja odkurzacza centralnego zapewnia komfort sprzątania i doskonale sprawdza się w domach alergików. Nie oznacza to jednak, że odkurzacz centralny nie ma żadnej wady – jest to przecież urządzenie, dlatego oczywiście mogą się zdarzyć awarie. W takich sytuacjach warto jednak wiedzieć, co robić, by jak najszybciej rozwiązać problem. Poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań związanych z działaniem odkurzaczy centralnych.
Co zrobić gdy odkurzacz centralny nie ciągnie?
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Pierwszym z nich jest zapchany filtr – ten element wymaga bowiem regularnego trzepania lub mycia (minimum 2-3 razy rocznie), a także wymiany co około 5 lat (choć wiele zależy od rodzaju filtra). Drugą przyczyną może być zapchany worek, o którym często przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy odkurzacz centralny traci moc ssania. Choć worki w tego typu urządzeniach wymienia się rzadziej niż w odkurzaczach tradycyjnych, należy to robić średnio co 3-4 miesiące. Przyczyną może być też zapchana rura, w której utknęły jakieś większe przedmioty (np. torebka foliowa), a nawet pęknięty wąż, który wymaga wymiany.
Jak wyczyścić filtr w odkurzaczu centralnym?
Zadaniem filtra jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, które zbierają się na siateczce. Regularne czyszczenie i wymiana filtrów to czynności niezwykle ważne dla zachowania najlepszych parametrów urządzenia.
Czyszczenie filtra w instalacji odkurzacza centralnego zależy od jego rodzaju:
- Pełen cyklon – cząsteczki zanieczyszczeń zostają wprowadzone w ruch wirowy i kręcą się wokół specjalnego lejka, opadając na dno zbiornika. W tym przypadku nie ma konieczności czyszczenia filtra, wystarczy jedynie opróżniać zbiornik.
- Filtr poliestrowy – wykonany z włókien poliestrowych filtr świetnie sprawdza się w przypadku drobnych zanieczyszczeń. Wyróżniamy filtry poliestrowe zmywalne i wymienne, dlatego w kwestii czyszczenia/wymiany należy stosować się do zaleceń producenta.
- Filtr samoczyszczący – chroni silnik przed kurzem i oczyszcza powietrze. Należy go wymieniać co 5-10 lat.
- Filtr wodny – w tym przypadku zanieczyszczenia trafiają do kanalizacji, dlatego nie ma konieczności czyszczenia filtra.
Jak wyczyścić rurę od odkurzacza?
Zatkany odkurzacz centralny można oczyścić za pomocą… innego odkurzacza. Wystarczy przyłożyć do siebie obie rury i uruchomić tradycyjny odkurzacz. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, możesz skorzystać z kulek czyszczących, które powinny przepchnąć większe zabrudzenia odpowiedzialne za blokowanie przepływu powietrza. Ostatnią opcją jest kontakt z serwisantem, który za pomocą kamery zlokalizuje zator lub ustali inną przyczynę awarii. Jeśli samodzielnie podejmujesz próbę udrożnienia rury, pamiętaj, by w tym czasie jednostka centralna była włączona.
Dlaczego odkurzacz traci moc ssania?
Na utratę mocy ssania mogą wpłynąć takie czynniki, jak: zapchana rura, zapchany filtr, zapchany worek czy pęknięta rura. Jeśli żadne z powyższych nie jest przyczyną, może się okazać, że mamy do czynienia z poważniejszą awarią jednostki centralnej. Może do tego dojść na przykład podczas odkurzania zanieczyszczeń, do których nasz odkurzacz centralny nie jest przystosowany, takich jak szkło, popiół czy płyny (do tego konieczne jest użycie separatora). Stopniowe słabnięcie mocy ssania może świadczyć o awarii silnika, który w niektórych przypadkach musi zostać wymieniony. Na awarie narażone są przede wszystkim tanie odkurzacze centralne od nieznanych producentów.
Co ile zmienia się worek w odkurzaczu?
Odkurzacz centralny może być wyposażony w filtrację workową lub bezworkową. W tym pierwszym przypadku powietrze jest oddzielane od zanieczyszczeń za pomocą worka filtracyjnego, który zatrzymuje zabrudzenia. Z kolei w filtracji bezworkowej mamy do czynienia z separatorem cyklonicznym, który oddziela kurz od powietrza za pomocą siły odśrodkowej, dzięki czemu zabrudzenia opadają na dno zbiornika. Jeśli Twój odkurzacz jest wyposażony w filtrację workową, pamiętaj, by wymieniać worek co 3-4 miesiące.
Jak wyczyścić filtr HEPA w odkurzaczu?
Filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter) to zaawansowany filtr powietrza, który dzięki swojej konstrukcji zatrzymuje do 99,7% cząsteczek zanieczyszczeń o wielkości 0,003 µm do ponad 10 µm, takich jak pyły zawieszone, pyłki roślin, zarodniki pleśni, alergeny roztoczy, drobna sierść, bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Aby filtr mógł pełnić swoją funkcję, musi być regularnie czyszczony lub wymieniany. Wyróżniamy filtry HEPA zmywalne i niezmywalne. Te pierwsze myjemy pod bieżącą wodą, zostawiamy do wyschnięcia i następnie montujemy z powrotem w odkurzaczu, z kolei filtr niezmywalny należy po zużyciu wyrzucić i wymienić na nowy.
Jak często trzeba wymieniać filtr HEPA w odkurzaczu?
Zadaniem filtrów HEPA jest zatrzymywanie drobnych zanieczyszczeń, nawet takich jak pyły zawieszone, bakterie czy wirusy. Aby mieć pewność, że filtr pełni swoją funkcję, wymieniaj go co około 6 miesięcy. Aby przedłużyć żywotność filtra HEPA, możesz też stosować dodatkowy filtr ochronny, który zatrzymuje włosy i drobne zabrudzenia. Dzięki swojej konstrukcji taki filtr można szybko i łatwo wymienić lub wyczyścić. Przy zakupie należy oczywiście zwrócić uwagę na dopasowanie do posiadanego modelu odkurzacza.
Gdzie zwrócić się o pomoc podczas awarii odkurzacza centralnego?
Jeśli problem jest bardziej zaawansowany, a odkurzacz centralny nie działa tak jak powinien, skontaktuj się z naszym serwisem pod numerem 782 703 030. Zdiagnozujemy problem i pomożemy jak najszybciej go rozwiązać. Po opisaniu awarii udzielimy Ci wskazówek przez telefon lub pojawimy się na miejscu w wyznaczonym terminie.