Mogłoby się wydawać, że każdy odkurzacz jest dobry, o ile tylko wciąga zanieczyszczenia. Takie myślenie jest jednak błędem. Wystarczy przyjrzeć się konstrukcji tradycyjnych odkurzaczy, które nie są wyposażone w specjalne systemy filtracji. Podczas sprzątania odkurzacz zasysa kurz, pyłki i inne nieczystości, które trafiają do specjalnego worka ukrytego wewnątrz urządzenia. Worek ten należy co jakiś czas wymieniać, co prowadzi do bezpośredniego kontaktu z alergenami. Co więcej, tradycyjne odkurzacze są nieszczelne, dlatego zasysane powietrze z cząstkami alergenów wraca do pomieszczenia, przyczyniając się do wzmożenia objawów choroby. Jeśli chcesz korzystać z klasycznego odkurzacza, upewnij się, że jest to odkurzacz dla alergika.
Reemisja kurzu to termin używany w odniesieniu do cząstek wydostających się przez wylot i nieszczelności odkurzacza. Alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę na ten parametr, gdyż ma on znaczący wpływ na jakość powietrza, jakim oddychamy w domu. Wyróżniamy 7 klas reemisji kurzu: A, B, C, D, E, F, G. Odkurzacze dla alergików powinny mieć klasę A. Im dalsza litera w alfabecie, tym gorsza jakość powietrza. Dotyczy to jednak nie tylko alergików – klasa A reemisji kurzu polecana jest także osobom bez alergii, które pragną zadbać o zdrowie swoje i bliskich. Odkurzacz dla alergika z klasą reemisji kurzu A oddaje do pomieszczenia maksymalnie 0,02% pyłków, podczas gdy odkurzacze klasy G mogą oddawać więcej niż 1% alergenów.
Oprócz klasy reemisji kurzu należy również zwrócić uwagę na obecność filtra. Najpopularniejsze, a zarazem najbardziej skuteczne, są filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air), które składają się z trzech warstw i zatrzymują cząsteczki większe niż 0,3 µm, czyli m.in. kurz, pyłki, bakterie, pyły zawieszone, pleśń i sierść zwierząt. Skuteczność filtrów HEPA szacowana jest na 99,99%.
W sprzedaży dostępne są również odkurzacze dla alergika z filtrami EPA (ang. Efficiency Particulate Air), które wyróżniają się skutecznością na poziomie 85-99,5% – w zależności od klasy. Wyróżniamy klasy EPA E10, E11 i E12, a im wyższa klasa filtra EPA, tym większa skuteczność zatrzymywania alergenów. Filtry EPA są tańsze niż HEPA, choć wykazują nieco niższą skuteczność. Jeśli wybierasz odkurzacz dla alergików z filtrem EPA, zadbaj o to, by wyróżniał się najwyższą klasą E12.
Jeśli chodzi o odkurzacze tradycyjne, mamy do wyboru modele workowe i bezworkowe. Minusem odkurzaczy workowych jest kontakt z alergenem podczas wymiany worka. Jeśli już decydujesz się na to rozwiązanie, zwróć uwagę, czy urządzenie jest przystosowane do korzystania z worków z mechanizmem uszczelniającym, który uruchamia się po wyjęciu worka z odkurzacza, a tym samym zmniejsza kontakt z pyłkami i kurzem.
W przypadku modeli bezworkowych zanieczyszczenia trafiają do pojemnika, który po skończonym odkurzaniu należy opróżnić i osuszyć. W tym przypadku również jesteśmy narażeni na ryzyko zetknięcia się z alergenem. Decydując się na bezworkowy odkurzacz dla alergika, najlepiej wybrać model wodny, który nie pozwala zanieczyszczeniom wydostać się na zewnątrz. Zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe powinny być dodatkowo wyposażone w filtr EPA lub HEPA.
W odkurzaczu z filtrem wodnym zassane zanieczyszczenia lądują w zbiorniku z wodą, dzięki czemu nie trafiają z powrotem do pomieszczenia wraz z wydmuchiwanym powietrzem. To właśnie woda jest tutaj filtrem, który skutecznie zatrzymuje drobinki wewnątrz urządzenia. Aby wzmocnić działanie sprzętu, można zastosować dodatkowy filtr. Odkurzacze wodne są skuteczne, jednak należy pamiętać o regularnym czyszczeniu sprzętu – środowisko wodne sprzyja bowiem rozwojowi pleśni i grzybów, które także są alergenami. Niezbędne jest więc dokładne mycie i suszenie odkurzacza po każdym użyciu.
Alternatywą dla klasycznych odkurzaczy są odkurzacze centralne, które działają zupełnie inaczej niż tradycyjne modele. Takie urządzenie składa się z jednostki centralnej (montowanej na najniższej kondygnacji, na przykład w piwnicy), węża ssącego, gniazd ssących oraz poprowadzonej w ścianach i podłodze instalacji rurowej. Ze względu na konstrukcję odkurzacze centralne najczęściej montuje się w nowo powstałych budynkach lub takich w trakcie generalnego remontu.
Istotny dla alergików jest sposób działania odkurzacza – podczas sprzątania wąż ssący zasysa zanieczyszczenia, które systemem rurowym trafiają do jednostki centralnej, a stamtąd są wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Oznacza to, że pozbywamy się problemu reemisji kurzu – powietrze nie wraca do pomieszczenia, a jest całkowicie usuwane z domu.
Centralny odkurzacz dla alergików jest wyposażony w system filtracji, dzięki któremu zanieczyszczenia osadzają się na dnie zbiornika, a powietrze wraz z cząsteczkami alergenów trafia na zewnątrz budynku.
Wyróżniamy następujące rodzaje filtrów w odkurzaczach centralnych:
Najlepsze odkurzacze dla alergika to takie, które skutecznie pozbywają się alergenów i hamują powrót cząsteczek do pomieszczenia wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Jeśli szukasz modelu tradycyjnego, zwróć uwagę na to, by odkurzacz był wyposażony w filtr EPA lub HEPA i wyróżniał się klasą reemisji A. Jeśli natomiast chcesz w 100% usuwać alergeny z domu i uniknąć problemu reemisji kurzu, postaw na odkurzacz centralny, który wydmuchuje powietrze z alergenami na zewnątrz budynku. Szeroką ofertę odkurzaczy centralnych DISAN i ENKE znajdziesz w sklepie internetowym Comfort System.